Laste lamamistool või kiik - Массаж для детей

Laste lamamistool või kiik on väiksema mõõduga lastetool, kuhu võib panna last, et vanemad tunneksid ennast rahulikuna. Laste lamamistool kujutab endast konstruktsiooni metallist (puidust) ja kangast, mis on varustatud turvarihmadega. Lamamistoolid töötavad patareidega või kiiguvad lapse kaalu mõjul ning liigutuste peale. Lamamistoolil võib olla mitu seljaasendit, riputatavad mänguasjad, vibreerimisfunktsioon ning meloodiate valik. Teema selgeks, mis on lamamistool ja kas tuleb vaja teda osta. Vastsündinute lamamistoolid oma olemuselt meenutavad kiiktooli.

Kas tasub osta lamamistool ?

 

Laste lamamistooli valimise kriteeriumid:

- Lapse vanus.Lamamistooli võib hakata kasutama alates 6 kuuselt, kui lapse selg on juba tugevam ja laps hakkas roomama. Tavaliselt on lamamistooli istmel mitu reguleeritavat seljaasendit.

- Materjal. Ilmtingimata peavad kõik laste asjad olema valmistatud ökoloogilistest materjalidest, kuid oluline on ka hügieeni faktor. Uurige kui kergesti hooldatavad või pestavad on materjalid ja kas kangasmaterjale saab pesta ka pesumasinas.

- Varustus mänguasjadega. On olemas selliseid lamamistoolide mudeleid,  mis on varustatud moodulitega - riputatavate mänguasjade konstruktsioonidega. Osadel neist on olemas ka heliefektid, mis lastele väga meeldib.

- Lamamistooli kuju. Lamamistool tuleb valida arvestades selle füsioloogilisi omadusi: see peab olema alumiiniumraamil, sirge seljaga ja spetsiaalse aluskattega vastsündinu jaoks. Peab olema 3 istmeasendit.

Antud abivahendi eelised:

1. Laps võib lamada mõnda aega iseseisvalt ja emme võib rahulikult tegeleda oma asjadega. 

2. Laps võib uinuda lamamistoolis muusika saatel.

3. Meloodiad mõjuvad lapsele rahustavalt.

4. Lamamistoolis säilib küllaltki lai vaatenurk

Puudused:

1. Valesti valitud lamamistool võib lapsele kahju tuua. Näiteks, kui kasutate lamamistooli süvendiga pepu jaoks, võib see lapsel esile kutsuda toonuse ja pinge tõusu õlavöö, jäsemete ja selja piirkonnas. Samuti võib see soodustada lülisamba kõverdumist.

2. Lamamistooli vibratsioon mõjub lapsele negatiivselt.

Arstid - füsioterapeudid, keelavad kasutada lamamistoolid mitmel põhjustel:

  • Laps on fikseeritud - tähendab, et ta ei saa liikuda ja areneda lihaseid.
  • Poollamamisasendi tõttu pehme alusel, lapsel sulguvad abaluudevahe lihaseid. Seega laps "kaotab" käed. See tähendab, et laps kõhuli asendis ei toeta kätele, pidurdab areng, tõuseb õlavöötme ja selja lihaste toonus.
  • Fikseerib asendi asümmeetria.
  • Häirib füsioloogiline lapse areng (arengu mahajäämus).

Kõige paremini osta lapsele spetsiaalsed puslematid põrandale ja kaare matt. Tugeva aluse tõttu lapse lihaseid arenevad õigeaegselt ja harmooniliselt. Samuti, põrandal on turvaline ja laps saab vabalt liikuda. Laste kaare matid aitavad kaasa lapse käte ja jalgade arengule.

Lastekiige võib hakata kasutama alates 9-10 kuud, kui lapse selg on juba tugevam ja istub iseseisvalt.